Підсумки третього кварталу 2014 року

Поделиться:

2014 рік — рік глобальних потрясінь і змін як у країні в цілому, так і в економіці зокрема. Не могли не позначитися ці зміни на ринку праці України. Загалом ситуація характеризується незначним спадом активності роботодавців, практично повною відсутністю вакансій у областях зони АТО, а також відсутністю нових вакансій, відкритих у зв’язку з розвитком і розширенням бізнесу. З іншого боку, значного притоку нових пошукачів на ринку також не спостерігається, а отже, до масових, статистично помітних скорочень персоналу українські компанії поки не вдавалися. Такі дані були отримані під час аналізу бази даних резюме і вакансій Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна.

Ситуація на ринку праці на сьогодні багато в чому визначається не стільки економічними, скільки політичними факторами — активність проведення АТО, зовнішньополітичні події. Тим не менше, діють і традиційні для ринку праці фактори — кризові явища, сезонність (наприклад, спад кількості резюме в другому кварталі).

У зв’язку із затяжною кризою в країні на ринку праці спостерігається негативна динаміка приросту кількості вакансій. Тим не менше, в третьому кварталі 2014 року в таких проф. сферах, як «керівники вищої ланки», «некомерційні організації», «юристи», «робочий персонал» і «будівництво, нерухомість» кількість пропозицій навіть збільшилася у порівнянні з попереднім кварталом. Зростання склало в середньому 14-16%. Протягом року більш-менш стабільною ситуація з кількістю пропозицій залишається в Києві, Львові, Харкові й Дніпропетровську.

Динаміка резюме на Міжнародному кадровому порталі HeadHunter Україна в третьому кварталі 2014 року була позитивною. Так, за рік загалом кількість резюме збільшилася на 34%. У третьому кварталі 2013 року загалом на сайті було розміщено 518 тис. резюме, а в третьому кварталі 2014 року — вже 695 тис. Також у третьому кварталі 2014 року пошукачі були більш активними, ніж у аналогічному періоді минулого року. За цей квартал вони розмістили на 20% більше нових резюме, ніж у липні-вересні 2013 р. Лідерами за кількістю нових резюме стали такі проф. сфери, як медицина і фармацевтика (+26% нових резюме у порівнянні з попереднім кварталом), наука і освіта (+11%), а також інформаційні технології (+8%). Найбільша активність пошукачів спостерігалася у Запорізькій, Миколаївській та Харківській областях. Можливо, це пов’язано з тим, що саме ці області, нарівні зі столицею, лідирують за кількістю вимушених переселенців із зони АТО.

Окремо слід виділити ситуацію на ринку праці областей зони АТО і прикордонних областей. Як уже згадувалося, за даними ООН, в серпні кількість біженців різко зросла. Основне навантаження припадає на Київ і прикордонні з Донецькою і Луганською областями регіони. В Донецькій і Луганській областях закономірно спостерігається падіння кількості вакансій — у середньому на 30-40% за квартал. На сьогодні, наприклад, із традиційних півтори-дві тисячі вакансій на місяць для офісних співробітників у Донецькій області лишилося 200-300 пропозицій, більше половини з яких — телемаркетинг, валютний трейдинг (FOREX) та інші види домашньої самозайнятості з відрядною оплатою. Відповідно, тут спостерігається і падіння кількості резюме. Кількість вакансій у прикордонних регіонах і столиці можна назвати стабільною, але активного зростання кількості пропозицій тут не спостерігається.

Конкуренція на ринку праці

У зв’язку з тим, що кількість вакансій не збільшується, а нових резюме все стає більше, зростає і конкуренція на ринку праці. Так, hh.Індекс (відношення кількості резюме до кількості вакансій) у першому і другому кварталі складав 4,2 — 4,5 (чотири пошукачі на одну вакансію), а в третьому — вже 5 (п’ять пошукачів на одну вакансію).

Тенденція зростання конкуренції буде спостерігатися і в подальшому. Принаймні від місяця до місяця показник конкуренції в третьому кварталі збільшувався й у вересні побив позначку 5 осіб на одну вакансію. Відзначимо, що минулого року рівень конкуренції знаходився у середньому в рамках 3,5-4, а в 2012 році — на рівні 2,5-3.

Регіони з найвищою конкуренцією в третьому кварталі — це Київ і область, Сумська область, а також, закономірно, Донецька і Луганська області.

Найпростіше знайти роботу офісним співробітникам буде в Закарпатській, Волинській і Тернопільській областях.

Відзначимо, що конкуренція в прикордонних із АТО областях знаходиться на середньому рівні або нижче. Наприклад, hh.Індекс у Дніпропетровську у третьому кварталі — 3,9, в Харкові — 4,4, в Миколаєві — 4,0, а в Херсоні — 3,7.

Як і в місячному розрізі, протягом кварталу загалом найбільш затребувані на ринку страхові агенти, робочі, програмісти і медичні представники. Саме в цих проф. сферах спостерігаються найнижчі показники конкуренції.

Найскладніше знайти роботу буде керівникам, фінансистам, юристам, спеціалістам-початківцям і працівникам сфери закупівель. Незважаючи навіть на певне зростання кількості вакансій як у сфері юриспруденції, так і для керівних кадрів, ці проф. сфери і далі утримують лідерство за рівнем конкуренції.

Зарплати

Помітних зарплатних змін у третьому кварталі 2014 року, в порівнянні з попередніми періодами, не відбулося. Як і раніше, роботодавці неохоче публікують вакансії з пропозицією рівня зарплати — рівень заробітку був зазначений тільки в четвертій частині оголошень (28%). Найвищі зарплати вказують для програмістів і ІТ-спеціалістів. Крім того, на сьогодні це фактично єдина категорія працівників, у яких зарплата прив’язана до актуального курсу долара. У решти ж офісних спеціалістів зарплата зафіксована найчастіше в гривнях. Також у перелік найбільш високооплачуваних спеціалістів закономірно потрапляють керівники і ті, хто вміють продавати, — керівники напрямку продажів, директори з продажу, спеціалісти з розвитку бізнесу. Але тут, зазначаючи високий дохід, роботодавець має на увазі змінну частину — відсотки і бонуси. Відзначимо, що серед найбільш високооплачуваних спеціалістів третього кварталу 2014 року практично немає кваліфікованих виробничих спеціалістів — технологів, інженерів, керівників цехів (що було нормою в аналогічному періоді минулого року). Середня зарплата офісного співробітника в третьому кварталі 2014 року — 3,5-5,5 тис. грн.

Дані були отримані в результаті аналізу бази даних вакансій і резюме Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна в жовтні 2014 року.

Шановні журналісти, для того, щоб отримати нові дослідження або коментарі чи уточнення до вже опублікованих, звертайтеся до менеджера зі зв’язків зі ЗМІ HeadHunter Україна Наталії Маціпури, написавши їй на адресу n.matsipura@grc.ua, або зателефонувавши за тел. 8 (044) 230-87-39 (вн.6318).


Представників компаній з питань проведення досліджень чи опитувань на замовлення просимо звертатися до департаменту продажів sales@grc.ua Тел. 80 (44) 230 87 398.


Компанія HeadHunter аналізує найбільшу базу резюме і вакансій у російськомовному Інтернеті, яка оновлюється щосекунди – це резюме понад 7 мільйонів фахівців із 8 різних країн Північної і Східної Європи. Ми проводимо опитування як по всій базі, так і для майже 400-тисячної аудиторії економічно активного населення України.


Комментировать:
  • Facebook
  • Вконтакте