Статьи

Розстанемось друзями: як звільнити співробітника і не втратити його повагу

Експерти grc.ua розповіли, як розставатись зі співробітниками так, щоб зберегти їхню повагу та гарні стосунки.

Коронакризові скорочення

Ігор працював в IT-компанії за сучасними мірками досить довго – більше 3 років. Влаштувався майже одразу після закінчення вишу спеціалістом служби підтримки. А менш ніж за рік, після проходження курсів, став Junior QA-спеціалістом. Робота Ігорю подобалась, та й хлопець він досить амбіційний і цілеспрямований – багато вчився, ходив на різні майстер-класи, а на QA Fest у 2019 році ставив, мабуть, найбільше запитань. Тому отримання грейду middle-спеціаліста було справою декількох місяців. Проте у березні 2020 року все пішло не за планом. І замість того, щоб вирушити до Австрії, як було заплановано ще у грудні, Ігор мусив вирушити на пошуки роботи. Річ у тім, що у зв’язку з карантином багато клієнтів його компанії поставили на паузу проєкти, а деякі взагалі припинили роботу. Тому роботодавець Ігоря був змушений звільнити його та деяких інших працівників. Хоча вже у червні ситуація покращилась і йому запропонували повернутись. Але Ігор був уже дуже негативно налаштований до компанії. Ба більше, більшості своїх знайомих він не радив мати справу з цим горе-роботодавцем.

Розстанемось друзями: як звільнити співробітника і не втратити його повагу

Ситуація, яка склалась у компанії Ігоря, хоч і сумна, але не рідкісна. Згідно з опитуванням, 6-8% респондентів було скорочено у березні-квітні 2020 року. Для когось карантинні обмеження та коронакриза виявились фатальними, і бізнес мав радикально скорочувати штати, залишаючи лише необхідний «кістяк».

Тобто роботодавця Ігоря можна зрозуміти. Але можна зрозуміти і самого фахівця – шукати роботу саме у цей час було дуже неприємно: конкуренція зросла, кількість вакансій скоротилась.

НЕ ЗВІЛЬНИТИ, А ПЕРЕПРАЦЕВЛАШТУВАТИ

Чи є з цієї ситуації win-win вихід, який дозволить і оптимізувати штат, і не впасти в очах колишнього співробітника? За словами Олександра Мельникова, керівника Executive Search напряму кадрового порталу grc.ua, таким виходом є Outplacement. Олександр розповів, що буквально за останній час його команда успішно реалізувала два подібні проєкти з великими міжнародними компаніями.

Розстанемось друзями: як звільнити співробітника і не втратити його повагу

Олександр пояснив, що Outplacement у загальному вигляді містить:

 • експертну допомогу з підготовки резюме і супровідного листа, профілів у бізнес-мережах;
 • вебінари щодо пошуку роботи з порадами для оцінки конкурентного досвіду, навичок для пошуку нової роботи; створення стратегії і тактики пошуку роботи і переговорів з компаніями (канали пошуку і позиціонування, пріоритети для проведення переговорів з найму, тактика поведінки на етапі відбору та інтерв'ю);
 • огляд ринку праці (наявних вакансій, особливості вимог до кандидатів при відборі) й огляд заробітних плат за необхідними спеціальностями;
 • розсилку резюме або промоцію кандидата через директорів з персоналу за цільовими компаніями з наданням інформації про наявність вакансій і умов найму в них;
 • кар'єрний коучинг і психокорекцію (якщо є потреба зняти негативне ставлення кандидата до компанії).
Розстанемось друзями: як звільнити співробітника і не втратити його повагу«Фактично співробітники отримують набагато більше, ніж допомогу у пошуку роботи. Послуги охоплюють усі рівні: аудит навичок, знань, здібностей, аналіз стратегій пошуку роботи і методів навчання. Ми разом з кандидатом аналізуємо ринок і виробляємо тактику реалізації (як і де шукати цільові компанії і приховані вакансії, як вибудувати контакт, як позиціонувати себе в переговорах, як продавати себе через знайомих), як працювати з відмовами, як вчитися на помилках. Це все дозволяє співробітникам не відчувати стрес через звільнення, а, навпаки, відчути приплив сил і стати більш упевненими у собі».
Інна Кравченко, Executive Search консультант

ЗБЕРЕГТИ КОНФІДЕНЦІЙНІСТЬ ТА ОБЛИЧЧЯ

На перший погляд може здатись, що від цієї послуги виграє лише співробітник. Проте це не так.

Розстанемось друзями: як звільнити співробітника і не втратити його повагу

Уявіть собі компанію X, якій довелось ухвалити важке рішення звільнити директора з маркетингу. Він пропрацював досить довго, понад 2 роки. І за цей час, звичайно, дізнався всю внутрішню кухню бізнесу. Проте з настанням коронакризи він став занадто «дорогим» для компанії. До того ж роботодавець вирішив, що кризові часи потребують кардинальних змін і «свіжої крові». Однак звільняти безпосередньо його небезпечно – він може елементарно піти до конкурентів. Чого, своєю чергою, хотілося б уникнути. Щоб не відбувся витік інформації. Хорошим вирішенням цієї дилеми може стати так зване «конфіденційне» або «закрите» звільнення. Роботодавець домовляється з посередником про працевлаштування спеціаліста в іншу компанію. В результаті для нього готується кілька цікавих вакансій, від яких він не зможе відмовитися. І він сам із радістю йде з компанії на нову цікаву роботу.

Вдаючись до Outplacement, компанія-роботодавець:

 • знижує юридичні ризики – уникає судових розглядів;
 • знижує репутаційні ризики та не дає поширитись негативним відгукам про компанію;
 • знижує бізнес-ризики та ризики розголошення конфіденційної інформації;
 • зберігає лояльність співробітників, які залишилися в компанії, адже демонструє турботу навіть у разі звільнення;
 • отримує скороченого співробітника в ролі амбасадора бренда компанії для клієнтів і партнерів;
 • отримує можливість повторного найму даного співробітника в майбутньому.
Розстанемось друзями: як звільнити співробітника і не втратити його повагу«Надати допомогу співробітнику при звільненні цілком реально. Як кажуть, земля кругла. Вчора ви звільнили спеціаліста, а завтра захотіли знову найняти – вже сильнішого, розумнішого й досвідченішого. А це можливо, тільки якщо ви розійшлись у хороших стосунках»
Олександр Мельников, керівник Executive Search
Вакансии дня

Комментарии